סקירה מאקרו כלכלית
ישראל והעולם

6-ביוני-2022

נקודות מרכזיות

ישראל

  •  יותר מ-50% מהשווקים בעולם חווים אינפלציה הגבוהה מ-5% ושיעור דומה של משקים מתעוררים מתמודד עם אינפלציה הגבוהה מ-7%.
  • התייקרות הבנזין במשק בראשית החודש הייתה אולי חריגה בעוצמתה, אולם היא מצביעה על אירוע רחב יותר שצפוי להמשך עוד שנים.

האפיק הממשלתי

  • הגישה הזהירה שלנו לשוק האג"ח נמשכת. האינפלציה הגבוהה והריסון המוניטרי יקשו על השוק. לפיכך, ישנה עדיפות לצמצום הסיכון ולמח"מ קצר.
  • טווחים קצרים – משקל יתר. ניטרלי בין האפיקים.
  • טווחים ארוכים –משקל חסר. אנו מעדיפים חשיפה לאפיק הצמוד במח"מ בינוני.
  • האפיק הקונצרני –נדרשת סלקטיביות. עדיפות לאיגרות הקצרות. מרווחי האשראי במגמת התרחבות.

הכלכלה העולמית

 • האינפלציה נותרת מוקד העניין והשיח בגינה הוא ניכר. גם הנשיא האמריקאי הציג דרכים להתמודדות עם הפגיעה בצרכנים.
 • השבוע יכריז ה-ECB על מדיניותו המוניטרית. הריבית צפויה להיוותר ללא שנוי. השוק מתכונן לריסון באירופה בחודש יולי.

השבוע במרכז

שיעור המדינות בהן האינפלציה עלתה משמעותית הוא הגבוה ביותר מאז שנות ה-80

הכלכלה המקומית

סביבת האינפלציה מושפעת מתזוזה של לוחות טקטוניים

יציאת הכלכלה העולמית ממשבר הקורונה והחזרה לשגרה לוותה בעלייה חדה בביקושים למוצרים ושירותים. אלו נבעו מהכספים הרבים שהעבירו הממשלות בעולם לצרכנים בתקופת הסגרים וגם מרצון הצרכנים ליהנות ולצרוך, לאחר סיומה של תקופה קשה. הבעיה הייתה שהסגרים הדחופים, החל מ-2020, יצרו בעיות בשרשראות האספקה. כלומר, ההיצע העולמי נפגע ומנגד הביקוש נסק. מציאות זו באה לידי ביטוי בכך שיותר צרכנים מתמודדים על פחות סחורות. ענף ההובלה הימי, שגם הוא סבל משיבושים, היה עד לביקוש הפנטסטי, מה שייקר במאות אחוזים את תעריפי ההובלה.

 

העלייה המהירה בביקושים וחזרה לשגרה הביאו לנסיקה במחירי חומרי גלם רבים כגון: אנרגיה, מתכות תעשיתיות וסחורות אחרות, אשר מושפעים מגורמים מחזוריים. לדוגמא: מחיר הנפט הגולמי בעולם רשם נסיקה משער של כ-19 דולר לחבית (נפט גולמי מסוג WTI) במארס 2020, לכדי כ-80 דולר לחבית בשלהי 2021. באירועים דומים בעבר, יצואניות הנפט הגדולות בעולם – OPEC – היו ממתנות את התנודתיות בכך שהיו מגבירות את התפוקה מה שהיה מוזיל את מחירו של הזהב השחור. נראה כי הפעם הן לא מעוניינות לעשות כן.

בפועל, השפעות מגיפת הקורונה על הכלכלה העולמית עדיין לא תמו. לראיה, סין אשר מפעילה מדיניות של "אפס סובלנות" לוירוס, סוגרת לפרקים איזורים שונים ברחבי המדינה ולעתים אלו עלולים להיות נמלי ים החשובים לפעילות העולמית. בימים אלו חלקים מהעיר שנגחאי חוזרים לפעילות לאחר שבועות של כיבוי.

 

לא די בכך, אזי ב-24 לפברואר הצטרפו לסביבת האינפלציה עוד גורמי התייקרות וצווארי בקבוק נוספים גם מענפים שלא נפגעו מהקורונה בצורה משמעותית. הפלישה של רוסיה לאוקראינה מטלטלת את הכלכלה העולמית. חלקן של רוסיה ואוקראינה בתוצר העולמי הוא לא גדול וגם רמת החיים בהן היא לא גבוהה במיוחד. אולם, שתי המדינות שייכות לשרשרת האספקה העולמית במגוון של מוצרי אנרגיה, סחורות תעשיתיות וחקלאות. לעתים, הן מהוות גורם מפתח לסחר האיזורי. לדוגמא: רוסיה מספקת כ-10% מסך הדשנים בעולם. כעת, אמברגו על היצוא הרוסי מביא לעלייה נוספת במחירי הדשנים, שגם כך נסקו בשנה האחרונה. פועל יוצא של מצב זה, הוא ירידה ביבולים במידה וחקלאים יעדיפו שלא להשתמש בכימיכלים לחקלאות, או ייקור התשומות לחקלאות, לשם שמירה על רמת התנובה. בשני המקרים, המשמעות היא עלייה במחירי הירקות והפירות.

 

פלישת רוסיה לאוקראינה מהווה תנועה נוספת של הלוחות הטקטוניים בעולם, שלב נוסף של דה-גלובליזציה, שהחל עם תקומת העולם והפקת הלקחים של העולם מהווירוס, שהמחיש את התלות העולמית בדרקון הסיני. אירופה לא מעוניינת להיות תלויה בנפט והגז הרוסי וצפויה להוציא הון רב למטרה זו. פיתוח דרכי הולכה חדשים לגז ונפט מצריך משאבים. המשמעות העקיפה של רעידות האדמה הללו היא הקצאת משאבים לא יעילה, המייקרת את מחירי המוצרים הסופיים.

מן העבר השני נמצאים הבנקים המרכזיים, אשר מרביתם כבר החלו להעלות את הריביות הרשמיות – כל אחד במדינה עליה הוא מפקח. עם זאת, התייקרות מחיר הכסף פועלת על צד הביקוש, אך לא פותרת את בעיות ההיצע ובוודאי שלא מטפלת בסדר הכלכלי החדש הנבנה בעולם. בניית סדר חדש אורך שנים והוא יתאפיין בתקופה ארוכה של אינפלציה הגבוהה מהרמות שחווינו במחצית השנייה של העשור הקודם. על כן, אין לראות בהתייקרות הבנזין אירוע נקודתי, אלא עוד חוליה בשרשרת ארוכה של עליות מחירים, כתוצאה מתופעת לוואי של מהלכים גדולים הרבה יותר.

הכלכלה העולמית

שוק העבודה האמריקאי נותר חזק והנשיא ביידן מתמקד בסיכון האינפלציה

מספר המשרות (ללא חקלאות) בארה"ב עלו ב-390,000 במאי, בעוד ששיעור האבטלה נשאר יציב על 3.6% והשכר הממוצע לשעה עלה ב-0.3%. המספרים המוצקים הללו אמורים להשאיר את ה-Fed בדרך להעלאות של 50 נקודות בסיס בכל אחת משתי הפגישות הבאות. איתנות הנתונים סותרת במידה רבה את דבריהם של מנכ"לים, כמו ג'יימי דימון או אילון מאסק, המעריכים כי התכווצות כלכלית חדה עומדת בפתח.

בתוך כך, עם חמישה חודשים למועד הבחירות לקונגרס בארה"ב, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הגביר לאחרונה את המיקוד של הבית הלבן בדאגה המרכזית של רוב האמריקאים – האינפלציה. בתוכנית שלוש הנקודות שהוצגה בכתב העת בוול סטריט ג'ורנל בתחילת השבוע שעבר, ביידן התחייב לשמור על עצמאותו של ה-Fed ולאפשר לו להוביל את המאבק באינפלציה. שנית, הנשיא ינסה להוזיל את העלות של מוצרים בסיסיים באמצעות בקשה מהקונגרס להעביר זיכוי במס על אנרגיה נקייה והשקעות ממשלתיות להפחתת עלות תרופות מרשם וטיפול בילדים, כמו גם הגדלת היצע הדיור. שלישית, ביידן מתכנן לקצץ את הגירעון התקציבי הפדרלי על-ידי רפורמה במס. 

הנשיא גם הודה כי השיפור המהיר בתעסוקה שהושג בשלב מוקדם יותר של ההתאוששות מהמגיפה, לא צפוי לחזור על עצמו, כאשר העלייה החודשית בביקוש לעבודה צפוי להאט לכדי 150,000 בחודש, הרחוק מממוצע של כחצי מיליון שחוו לאחרונה. רבות מההצעות בתוכניתו של ביידן נכללו בהצעת החוק המוקדמת – Build Back Better, שלא הצליחה להשיג תמיכת רוב ממפלגתו שלו בסנאט.

מצד קובעי המדיניות המוניטרית, גם סגנית יו"ר ה-Fed, ליאל בריינארד, טוענת כי גם לאחר הירידה הזעירה במדד המחירים לצרכן באפריל, מוקדם מדי לומר שהאינפלציה הגיעה לשיא.
סגן היו"ר ציינה שאם הביקוש לא יתקרר, אזי אולי יהיה נכון להמשיך לצעוד בקצב של חצי נקודת האחוז. היא דחתה את הרעיון של הפסקה בהידוק של הבנק המרכזי בספטמבר, ואמרה כי: "יש לנו הרבה עבודה לעשות כדי להוריד את האינפלציה ליעד של 2%". נזכיר, כי השבוע ה-Fed החל לאפשר לאג"ח המוחזקות במאזנו להיפרע, מהלך שיחמיר את המדיניות בכ-50 עד 75 נקודות בסיס לאורך זמן, אמרה בריינארד.

האינפלציה בגוש האירו מגיעה לשיא

המחירים לצרכן בגוש האירו עלו במאי לשיא של 8.1%, ב-12 החודשים האחרונים. מה שמגביר מגביר את הלחץ על הבנק המרכזי האירופי לנטוש את מדיניות הריבית השלילית שלו בחודשים הקרובים.


לחצי המחירים המשיכו להתרחב, כאשר מדד הליבה של האינפלציה עלה ב-3.8%. העליות במחירי היצרנים היו חדות אף יותר. נתונים שפורסמו ביום חמישי הראו, כי מדד המחירים ליצרן בגוש האירו זינק באפריל ב-37.2% לעומת השנה שעברה.

 

כדי למתן את האינפלציה הגואה, נראה כי ה-ECB אשר צפוי להתכנס השבוע, יכריז על תחילת הריסון בחודש יולי. תמיכה להערכה זו מגיעה הן מנשיאת הבנק, לגארד, והן מהכלכלן הראשי של הבנק.

תחזיות

ריבית בנק ישראל

נוכחי:
0.75%

מועד ההכרזה הקרוב:
04/07/22

צפי ריבית:
יציבות

מדד המחירים לצרכן

 מדד מאי 2022:
0.6%+

12 החודשים הבאים:
3.7%+

אלוקציה

מניות
חשיפה מומלצת: 70%

חו"ל
ישראל
50%
50%

עדיפות:

1. מוצרי צריכה בסיסיים
2. ת"א 125
3. בנקים ארה"ב וישראל

אג"ח ממשלת ישראל
מח"מ מומלץ:
שקלי: קצר מאד
צמוד: קצר

שקלי
צמוד
60%
40%

ריביות רשמיות

ארה"ב: 0.75%-1.0%
גוש האירו: 0.0%
בריטניה: 1.0%
יפן: 0.1%-

כתב: ד"ר רון אייכל
יועץ כלכלי לאיילון בית השקעות

גילוי נאות

איילון בית השקעות בע"מ, נעם ברורמן השקעות בע"מ, נעם ברורמן שירותי ניהול וייעוץ בע"מ, איילון פתרונות פיננסיים (2004) בע"מ ואיילון קרנות נאמנות בע"מ,(להלן: "קבוצת איילון"),לרבות בעלי שליטה ו/או בעלי עניין בה, מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או לבצע פעילות בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסיים ו/או בסחורות המוזכרים בסקירה זו (להלן: "הנכסים") עבור עצמה ו/או עבור לקוחותיה ו/או במסגרת אחרת. כן עשויה קבוצת איילון, לרבות בעלי שליטה ו/או עניין בה ו/או חברות שמי מאלה הינו בעל עניין בהן, בהתאם למגבלות הקבועות בדין, להתקשר בעסקאות ו/או להעניק שירותים לחברות הנזכרות במידע או חברות הקשורות אליהן, בין במישרין ובין בעקיפין.
אין בסקירה ו/או בנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, טקסט ו/או תמונות (להלן: "הסקירה") זו אלא הבעת דעה בלבד מתוך מטרת הבאת מידע כללי המתבסס על הידוע ביום פרסום הסקירה הגלוי והציבורי ו/או מקורות מידע אחרים אשר בעיני כותבי הסקירה ניתן להתייחס אליהם כאמינים אך המידע לא אומת בדרך עצמאית על ידי עורכי הסקירה ומשכך לא ניתן להיות ערבים לדיוק הפרטים שנכללו בה ו/או לשלמותה ובכלל זה לא ניתן להתחייב שבמידע לא ייכללו טעויות או שגיאות ויש לראות את הדברים הכתובים באופן מתאים וכמובן בכפוף לשינוים שחלו בזמן ממועד עריכת הסקירה ובכל מקרה אינה מהווה תחליף למידע המופיע בתשקיפי ההנפקה של הנכסים הרלוונטיים ו/או בדיווחים הנוגעים אליהם מכל מין וסוג שהוא.
מבלי לגרוע מכלליות האמור, כל האמור בסקירה זו עשוי להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת ואין לראות בסקירה כשלמה וכממצה, ובין השאר, בקשר לכל ההיבטים הנוגעים לנכסים הכללים או הספציפיים המוזכרים בה, במישרין ו/או בעקיפין ו/או על דרך ההפניה. כמובן שסקירה זו אינה מהווה הצעה של הנכסים ואינה מהווה הזמנה לרכשם ואין לראות בה כייעוץ ו/או שיווק בדבר כדאיות ההשקעה בה ו/או כהצעה או כשידול או כהמלצה, במישרין ו/או בעקיפין, לקנות ו/או למכור את הנכסים, ובכלל זה יחידות השתתפות של קרנות נאמנות בניהולו של מנהל הקרן מקבוצת, בשום אופן צורה ו/או דרך. עוד יצוין כי הנכסים המוזכרים בסקירה עשויים שלא להתאים לקורא הסקירה.
יודגש: סקירה זו אינה מביאה בחשבון את מטרות ההשקעה, המצב הכלכלי והצרכים הייחודיים של כל משקיע ויש לצורך בטרם קבלת החלטת השקעה כלשהי להתייעץ, ככל שנדרש, עם גורם ייעוץ מוסמך לרבות יועץ מס מוסמך בדבר השלכות המס של פעילות בנכסים או לראות סקירה זו כשיקול אחד במכלול. קבוצת איילון אינה מחויבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע ו/או בסקירה מראש או בדיעבד. על רקע כל האמור, קבוצת איילון לא תהא אחראית לכל נזק ו/או הפסד שייגרמו, למאן דהו, בדרך כלשהי, במישרין ו/או בעקיפין, כתוצאה מהסתמכות על הסקירה ו/או שימוש בה בדרך כלשהי.
אין לעשות שימוש בסקירה זו ללא רשות מפורשת בכתב מקבוצת איילון והיא אינה מיועדת אלא למי שהומצאה לו על ידי קבוצת איילון. כמו כן, נדגיש כי עליכם לבחון כל סקירה בפני עצמה ולראות האם היא נכנסת להגדרה של "עבודת אנליזה" כפי שהובאה לעיל, במידה והסקירה אכן מהווה עבודת אנליזה יש לוודא שהיא עומדת בדרישות ההוראה כאמור. לשימת לבכם, כיום הוראת האנליזה חלה גם לגבי ני"ע בחו"ל ולא רק לגבי ני"ע בארץ.

חייג עכשיו