סקירה מאקרו כלכלית
ישראל והעולם

04 בפברואר 2024

נקודות מרכזיות

ישראל

  • עלויות המלחמה האזרחיות – החשמל, המזון ועוד ממשיכים להתייקר. להערכתנו, מדד ינואר צפוי להתייקר ב-0.2% – גבוה למדי, לעומת חודשי ינואר בעבר.
  • במשרד האוצר ניתחו את התנודתיות בשער החליפין של השקל מראשית המלחמה.

האפיק הממשלתי – האוצר יגייס 15.5 מיליארד ש"ח בשוק המקומי בפברואר וציפיות האינפלציה הקצרות נוסקות.

  • טווחים קצרים עד בינוניים – משקל יתר. יתרון לאפיק השקלי על רקע ציפיות האינפלציה הגבוהות.
  • טווחים ארוכים – משקל חסר קל.

האפיק הקונצרני – מרווחי האשראי התכווצו לרמה שלפני המלחמה. ישנה עדיפות לאיגרות קונצרניות איכותיות (תזרים איתן) ובמח"מ קצר עד בינוני.

הכלכלה העולמית

  • שוק העבודה האמריקאי ממשיך לתפקד בצורה איתנה. ב-Fed לא מתכוונים להפחית את הריבית בחודשים הקרובים.
  • בגוש האירו ובאנגליה הותירו את הריבית ללא שינוי.

השבוע במרכז

שער החליפין של השקל כנגד המטבעות המרכזיים נמוך מאשר היה טרום המלחמה

הכלכלה המקומית

מהשפעות המלחמה – עלויות המחייה מתייקרות

ביום ה' האחרון נכנסו לתוקף התייקרויות של הבנזין והחשמל. לפי תחשיב של משרד האנרגיה מדובר בעלות חודשית נוספת של כ-40 ש"ח לכל משק בית. עם זאת, בהשוואה לפברואר אשתקד ההוצאה על דלק, גז בישול וחשמל תהיה גבוהה בכ-114 שקל בממוצע למשק בית. סך ההוצאה של גז בישול, חשמל ודלק לפי חישוב המכון תעמוד על כ-2,002 ש"ח, מדי חודש, החל מפברואר, לעומת 1,888 ש"ח בפברואר 2023.

 

העלייה החדה במחיר הדלק (44 אג' לליטר מראשית השנה), היא תוצאה של הפסקת סבסוד מס הבלו על הדלק בחודש ינואר. כזכור, מאז אפריל 2022 עד דצמבר 2023, הוציאו שרי האוצר צו הקובע הפחתה במס המוטל על הדלק בשל המלחמה באוקראינה שהזניקה את מחירי הדלקים בעולם. גובה ההנחה השתנה לאורך התקופה מספר פעמים, כאשר בשיא עמד הסבסוד על שקל לכל ליטר. בין הסיבות לביטול פטור ההנחה על מס הבלו, היא העלות הגבוהה של הסבסוד למדינה, שעקפה את רף ה-2 מיליארד שקלים – בעוד הוצאות המלחמה והגירעון מחייבים לבצע התאמות תקציביות. בכך, מס הבלו שעמד בפברואר 2023 על 2.9 שקל לליטר, עומד בפברואר 2024 על 3.41 שקל לליטר. החל מה-1/2 יעלה מחיר הדלק ב-16 אג' לליטר ויעמוד על 7.38 שקל. סיבה נוספת לעלייה היא המתחים הגיאופוליטיים בים האדום שהובילו להתייקרות במחיר חבית נפט.

 

להערכתנו, מדד ינואר 2024 צפוי להתייקר ב-0.2% ובשיעור דומה צפוי להתייקר גם מדד פברואר. לאחריהם מדד מארס צפוי לזנק ב-0.5%. כלומר, בתסריט מסויים האינפלציה צפויה להתייקר בשיעור של 1% ברבעון הראשון של השנה.

 

אנו מעריכים כי בבנק ישראל יטו להפחית את הריבית בסוף פברואר, אך אין ספק כי הפתעה שלילית במדד ינואר עלולה להביא לביטול ההפחתה, עקב חשש מפני אי עמידה ביעד יציבות המחירים בשנת 2024, למרות קושי כלכלי ברור במספר ענפים במשק.

במשרד האוצר לא מצליחים להבין את ייסוף השקל כנגד הדולר

מאז פרוץ המלחמה ועד לאחרונה, נחלש הדולר מול השקל בכ-4% ומול האירו בכ-2%.

במשרד האוצר ניסו להבין מהם הגורמים שפעלו לייסוף זה, כאשר המלחמה דווקא אמורה להחליש את המטבע המקומי.

 

המודל של משרד האוצר לשער החליפין מבוסס על מספר משתנים מסבירים והם: (1) מדד המניות האמריקאיות, (2) פרמיית הביטוח לאג"ח שקלי (CDS) ו-(3) שער החליפין של הדולר אל מול מטבעות אחרים.

המודל הצליח להסביר היטב את העלייה בשער החליפין עם פרוץ המלחמה, אך פחות את הייסוף שבא לאחריו. לפי המודל, שער החליפין של השקל כנגד הדולר היה אמור להסחר בשער של 3.88 שקלים, הגבוה מהרמה הנוכחית.

 

הכלכלן הראשי לא מציג הסבר לשער הדולר, אך שולל הסברים מסוימים. משרד האוצר קובע כי לא סביר שההתחזקות של השקל קשורה לתוכנית המכירות של בנק ישראל בתחילת המלחמה – התוכנית שבה הכריז הבנק שימכור עד 30 מיליארד דולר לייצוב השקל. באוצר קובעים כי קשה להניח שעצם ההכרזה של הבנק הביאה לאפקט כה מתמשך על שער החליפין.

באוצר מסכמים, כי ניתוח הגורמים המשפיעים על התפתחות שע"ח בטווח הקצר מלמד כי עליית פרמיית הסיכון של המשק מסבירה באופן מלא את הפיחות בשקל בפרוץ המלחמה. לעומת זאת, הייסוף העוקב בשע"ח אינו מוסבר על ידי ההתפתחויות בפרמיית הסיכון שנותרה גבוהה ומוסבר באופן חלקי בלבד על ידי התפתחויות גלובליות שונות. נראה אם כן, כי בחודשיים האחרונים יוסף השקל מעבר לגורמי היסוד הידועים כמסבירים את התפתחות שע"ח בטווח הקצר.

הכלכלה העולמית

שוק העבודה האמריקאי ממשיך להפתיע הסבירות להפחתת ריבית יורדת

מספר המשרות (ללא חקלאות) בארצות הברית עלה ב-353,000, נתון כפול מהצפי. גם עדכונים של החודשיים הקודמים הוסיפו 126,000 משרות לנתון ינואר, והתיקונים השנתיים הוסיפו 359,000 משרות לסיכום של 2023. נתון השכר הממוצע לשעה גם היה כפול מהצפי, ועלה ב-0.6% לעומת החודש הקודם, תוך עלייה של 4.5% לעומת רמתו בשנה שעברה. עם זאת, שעות העבודה ירדו לרמות הנמוכות ביותר מאז תחילת המגיפה במרץ 2020. שיעור האבטלה נשאר יציב על 3.7%.

נתונים אלה, יחד עם נסיגה במגזר הייצרני ודו"ח אמון צרכנים חזק יותר (עלה ל-114.8 בינואר מ-108 בדצמבר, הרמה הגבוהה ביותר מאז סוף 2021), הניעו את המשקיעים להפחית את ההימורים לפיהם ה-Fed האמריקאי יתחיל להוריד את הריבית במהלך הפגישות הקרובות. הסיכוי לקיצוץ של 0.25% בפגישת מרץ ירד ל-20% לעומת 50% לפני שבוע. גם הסבירות לקיצוץ במאי פחתה.

מדיניות מוניטרית – ב-Fed לא מעוניינים בהפחתת ריבית

יו"ר ה-Fed ג'רום פאוול, אמר ביום רביעי, כי חברי ועדת השוק הפתוח רוצים להרגיש בטוחים יותר שהאינפלציה נמצאת במסלול בר-קיימא לקראת יעד ה-2%, טרם הורדת הריבית. פאוול נקט בצעד יוצא דופן של למעשה שלילת הקיצוץ כבר במרץ, מה שגרם לשוק לשנות את הציפיות להפחתה ראשונה במאי.

יו"ר ה-Fed אמר, כי הוא רואה סיכון גדול יותר להתייצבות משמעותית של האינפלציה מעל יעד הבנק מאשר להאצה מחדש בעליות המחירים.

ה-Fed ידון בהתכווצות המאזן שלו בפגישתו במרץ, אמר פאוול.   

הבנקים האזוריים חוזרים לאור הזרקורים על רקע הלוואות נדל"ן מסחרי

ירידה חדה במחיר המניה של New York Community Bancorp, לאחר שהחברה צמצמה את הדיבידנד והגדילה את יתרות הפסדי הלוואות, הביאה לירידה רחבה במניות הבנקים האזוריים בארה"ב לקראת סוף השבוע, כאשר חשיפת המגזר למגזר הנדל"ן המסחרי (CRE) הבעייתי פרצה אל אור הזרקורים.

עם זאת, דאגות ה-CRE לא היו מוגבלות רק לארצות הברית, שכן שני בנקים זרים, בנק Aozora ביפן ו-Deutche Bank הגרמני, גייסו הון לביטחון וחיזוק המאזן, מפני הפסדי הלוואות בסקטור הנדל"ן המסחרי בארה"ב. חברת ניתוח הנדל"ן Trepp דיווחה כי הבנקים עומדים בפני כ-560 מיליארד דולר לפירעון של הלוואות משכנתא מסחריות עד סוף 2025.

ב-ECB ממתינים להתמתנות האינפלציה לפני התרה מוניטרית

נשיאת הבנק המרכזי האירופי, כריסטין לגארד, אמרה השבוע, כי הוועדה המוניטרית של הבנק המרכזי הייתה תמימת דעים שהצעד הבא שלה יהיה הורדת ריבית. אם כי היא אמרה, שיש צורך בנתונים נוספים על התקדמות האינפלציה, מכיוון ש"אנחנו עדיין לא שם".

נתוני השכר יהיו חשובים במיוחד בחישוב של ה-ECB, אמרה. השבוע דווח כי שיעור האבטלה בגוש האירו נשאר יציב ברמת השפל של 6.4%, בחודש נובמבר.

מעבר לתעלה, הבנק המרכזי האנגלי, המפולג, הותיר השבוע את הריבית יציבה. שני קובעי מדיניות הצביעו בעד העלאה ואילו אחד הצביע בעד הורדת הריבית. הבנק פרסם תחזית של ירידה חדה בתוואי  האינפלציה, והצביע על נפילה אל מתחת ל-2% בחודש מאי, לראשונה מאז תחילת 2021, אם כי הוא הזהיר כי הוא צפוי לחזור אל מעבר לשיעור היעד בהמשך השנה על רקע צמיחה חזקה בשכר בבריטניה וההשפעה המתפוגגת ממחירי אנרגיה נמוכים יותר.

תחזיות

ריבית בנק ישראל

נוכחי:
4.50%

מועד ההכרזה הקרוב:
26/02/24

צפי ריבית:
הפחתה 25 נ"ב
(יציבות ב-08/4/24)

מדד המחירים לצרכן

מדד ינואר 2024:
0.2%

12 החודשים הבאים:
2.8%+

אלוקציה

מניות
חשיפה מומלצת: 90%

חו"ל
ישראל
80%
20%

עדיפות:

  1. S&P 500
  2. NASDAQ
  3. ת"א 35

אג"ח ממשלת ישראל
מח"מ מומלץ:
שקלי: בינוני
צמוד: בינוני

שקלי
צמוד
80%
20%

ריביות רשמיות

ארה"ב: 5.25% – 5.50%
גוש האירו: 4.50%
בריטניה: 5.25%
יפן: 0.1%-

כתב: ד"ר רון אייכל
יועץ כלכלי לאיילון בית השקעות

גילוי נאות

איילון בית השקעות בע"מ, נעם ברורמן השקעות בע"מ, נעם ברורמן שירותי ניהול וייעוץ בע"מ, איילון פתרונות פיננסיים (2004) בע"מ ואיילון קרנות נאמנות בע"מ,(להלן: "קבוצת איילון"),לרבות בעלי שליטה ו/או בעלי עניין בה, מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או לבצע פעילות בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסיים ו/או בסחורות המוזכרים בסקירה זו (להלן: "הנכסים") עבור עצמה ו/או עבור לקוחותיה ו/או במסגרת אחרת. כן עשויה קבוצת איילון, לרבות בעלי שליטה ו/או עניין בה ו/או חברות שמי מאלה הינו בעל עניין בהן, בהתאם למגבלות הקבועות בדין, להתקשר בעסקאות ו/או להעניק שירותים לחברות הנזכרות במידע או חברות הקשורות אליהן, בין במישרין ובין בעקיפין.
אין בסקירה ו/או בנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, טקסט ו/או תמונות (להלן: "הסקירה") זו אלא הבעת דעה בלבד מתוך מטרת הבאת מידע כללי המתבסס על הידוע ביום פרסום הסקירה הגלוי והציבורי ו/או מקורות מידע אחרים אשר בעיני כותבי הסקירה ניתן להתייחס אליהם כאמינים אך המידע לא אומת בדרך עצמאית על ידי עורכי הסקירה ומשכך לא ניתן להיות ערבים לדיוק הפרטים שנכללו בה ו/או לשלמותה ובכלל זה לא ניתן להתחייב שבמידע לא ייכללו טעויות או שגיאות ויש לראות את הדברים הכתובים באופן מתאים וכמובן בכפוף לשינוים שחלו בזמן ממועד עריכת הסקירה ובכל מקרה אינה מהווה תחליף למידע המופיע בתשקיפי ההנפקה של הנכסים הרלוונטיים ו/או בדיווחים הנוגעים אליהם מכל מין וסוג שהוא.
מבלי לגרוע מכלליות האמור, כל האמור בסקירה זו עשוי להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת ואין לראות בסקירה כשלמה וכממצה, ובין השאר, בקשר לכל ההיבטים הנוגעים לנכסים הכללים או הספציפיים המוזכרים בה, במישרין ו/או בעקיפין ו/או על דרך ההפניה. כמובן שסקירה זו אינה מהווה הצעה של הנכסים ואינה מהווה הזמנה לרכשם ואין לראות בה כייעוץ ו/או שיווק בדבר כדאיות ההשקעה בה ו/או כהצעה או כשידול או כהמלצה, במישרין ו/או בעקיפין, לקנות ו/או למכור את הנכסים, ובכלל זה יחידות השתתפות של קרנות נאמנות בניהולו של מנהל הקרן מקבוצת, בשום אופן צורה ו/או דרך. עוד יצוין כי הנכסים המוזכרים בסקירה עשויים שלא להתאים לקורא הסקירה.
יודגש: סקירה זו אינה מביאה בחשבון את מטרות ההשקעה, המצב הכלכלי והצרכים הייחודיים של כל משקיע ויש לצורך בטרם קבלת החלטת השקעה כלשהי להתייעץ, ככל שנדרש, עם גורם ייעוץ מוסמך לרבות יועץ מס מוסמך בדבר השלכות המס של פעילות בנכסים או לראות סקירה זו כשיקול אחד במכלול. קבוצת איילון אינה מחויבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע ו/או בסקירה מראש או בדיעבד. על רקע כל האמור, קבוצת איילון לא תהא אחראית לכל נזק ו/או הפסד שייגרמו, למאן דהו, בדרך כלשהי, במישרין ו/או בעקיפין, כתוצאה מהסתמכות על הסקירה ו/או שימוש בה בדרך כלשהי.
אין לעשות שימוש בסקירה זו ללא רשות מפורשת בכתב מקבוצת איילון והיא אינה מיועדת אלא למי שהומצאה לו על ידי קבוצת איילון. כמו כן, נדגיש כי עליכם לבחון כל סקירה בפני עצמה ולראות האם היא נכנסת להגדרה של "עבודת אנליזה" כפי שהובאה לעיל, במידה והסקירה אכן מהווה עבודת אנליזה יש לוודא שהיא עומדת בדרישות ההוראה כאמור. לשימת לבכם, כיום הוראת האנליזה חלה גם לגבי ני"ע בחו"ל ולא רק לגבי ני"ע בארץ.

חייג עכשיו