סקירה מאקרו כלכלית
ישראל והעולם

20-פברואר-2022

נקודות מרכזיות

ישראל

  • האינפלציה חוצה את יעד יציבות המחירים לראשונה מאז 2011
  • סביבת האינפלציה בישראל צפויה להיוותר גבוהה בשנים הקרובות ועלייה הריבית מתקרבת

האפיק הממשלתי

  • התנודתיות תיוותר גבוהה, בטווח הבינוני. הצמודים יושפעו לטובה מהפתעות באינפלציה. השיפוע הממשלתי (10-2) צפוי להמשיך ולעלות…עדיפות למח"מ ממשלתי קצר-בינוני
  • טווחים קצרים –עדיפות לאפיק הצמוד על פני השקלי, לאור פוטנציאל ההפתעה של האינפלציה כלפי מעלה בחודשים הקרובים
  • טווחים ארוכים –עדיפות קלה לצמודים. אנו מעדיפים מח"מ בינוני
  • האפיק הקונצרני –נדרשת סלקטיביות. עדיפות לאיגרות הצמודות

הכלכלה העולמית

 • המתיחות בזירת רוסיה-אוקראינה ממשיכה להוביל את הסנטימנט
 • הבנק המרכזי האמריקאי מכין את השוק לעלייה בריבית במארס
 • האינדיקטורים לאינפלציה ברחבי העולם ניצבים ברמות גבוהות

השבוע במרכז

מדד המחירים ליצרן בארה"ב שיעור השינוי ב-12 החודשים האחרונים

הכלכלה המקומית

לראשונה מאז 2011 חריגה במשק מיעד יציבות המחירים

בסקירה הקודמת התייחסנו באריכות להתפתחויות האינפלציוניות והנה הן הגיעו לישראל, כאשר יעד יציבות המחירים נחצה לראשונה בינואר (האינפלציה גבוהה מ-3%), לראשונה מאז 2011. סביבת האינפלציה צפויה להיוותר גבוהה בחודשים הקרובים ולפיכך, פוטנציאל העלאת הריבית הופך ממשי.

מדד ינואר 2022 התייקר בשיעור של 0.2% והיה גבוה מהתחזית. המדד בחודש זה הושפע במיוחד, מהגורמים הבאים:

 • בהמשך להתייקרות של 0.5% בדצמבר, מחירי המזון זינקו ב-1.3% בינואר והיו ההפתעה הגדולה במדד. התייקרו במיוחד: משקאות קלים (18.1%). כאמור, המזון היה עיקר ההפתעה במדד
 • מחירי הירקות והפירות התייקרו בשיעור של 1.4%.
 • מדד מחירי הדיור התייקר בשיעור צנוע של 0.1%, אם כי גבוה מהעונתיות של חודש זה ולעומת צפי להוזלה. מדד חוזי שכר הדירה המתחדשים הוזל ב-0.1% בינואר והתייקר ב-2.8% ב-12 החודשים האחרונים, לעומת 3.3% לפני חודש.
 • מחירי ההלבשה וההנעלה הוזלו ב-5.0%, כאשר בניכוי עונתיות דווקא עלה המדד ב-0.9%.
 • מדד התחבורה והתקשורת עלה ב-0.4%.

בניגוד לחודשים אוקטובר ונובמבר, שהציגו התמתנות של הלחצים האינפליוניים במשק, מדדי דצמבר 2021 וינואר 2022 הפתיעו כלפי מעלה ובצורה חדה למדי. שני המדדים הללו הציגו התייקרויות בקרב קשת רחבה של מוצרים ושירותים. החל במזון, דרך מכוניות וכלה בתעריפי שירותי הדואר. בפועל, מדד ינואר טיפס בשיעור החד ביותר, בהשוואה למדדי ינואר בעשר האחרון.


להערכתנו, על רקע המשך המצאותם של צווארי הבקבוק, מחירי התשומות המאמירים (נפט, סחורות חקלאיות ואחרים), אשר באים לידי ביטוי בעלייה של המחירים ליצרן בשיעורים דו-ספרתיים, האינפלציה בישראל צפויה להיותר ברמה גבוהה למדי – באיזור הגבול העליון של יעד יציבות המחירים ואף גבוה ממנו.

 

הגורם ה"מרסן" המרכזי את האינפלציה בישראל, לעת עתה, הוא שכר העבודה (ראו את הדוחות הכספיים של הבנקים מוול סטריט ששם נרשמה נסיקה בהוצאות השכר), מהווה רכיב מרכזי בעלויות המוצרים והשירותים. העובדה, כי השכר במשק יציב למדי בשנה האחרונה ממתנת לחצים להתייקרויות. לכן, התייקרות השכר במשק, עלולה להביא לזינוק האינפלציה, כפי שמתרחש בארה"ב.

מדד המחירים לצרכן בחודש פברואר 2022 יושפע במיוחד מהגורמים הבאים:

 • מחירי המזון צפויים לעלות ב-0.2%, בלבד, מפאת המחאה הציבורית והמעורבות הממשלתית. מחירי הירקות והפירות צפויים להתייקר ביותר מ-1%.
 • מחיר החשמל נסק ב-5.7%.
 • מחיר הבנזין התייקר בשיעור הגבוה מ-5% בראשית החודש.
 • מחירי ההבראה והנופש יתייקרו ב-2%.
  לאור כל אלו, אנו צופים כי מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר 2022 יתייקר ב-0.4%.

אין ספק, כי מדד ינואר מהווה איתות פתיחה לא נוח לבנק ישראל לשנת 2022. בבנק ינועו בחוסר נוחות באשר למדד השני הרצוף אשר מפתיע משמעותית כלפי מעלה. סביבת האינפלציה בישראל כבר נמצאת בגבול העליון של היעד (להערכתנו, ב-2022 המדד יהיה גבוה מ-3%) ונראה כי פוטנציאל ההפתעה הוא רק כלפי מעלה. אמנם, הקורונה עוד תשפיע לרעה על הפעילות המשקית, אך אין ספק כי השיח בבנק ישראל יעבור לדיון על צינון האינפלציה, בדומה למדינות רבות בעולם. כצעד ראשון יכול בנק ישראל להפסיק ולרכוש מט"ח, בכדי להוזיל את היבוא. כפי הנראה, הצעד השני יהיה שינוי של הריבית, גם אם בצורה צנועה. להערכתנו, בבנק ישראל יבחרו להעלות את הריבית במשק לכדי 0.25% באמצע השנה.

הכלכלה העולמית

המתיחות בין רוסיה לאוקראינה נמשכת

נאט"ו האשימה את רוסיה בהגדלת מספר החיילים שצברה בגבול אוקראינה השבוע, יום לאחר שמוסקבה טענה כי החלה בנסיגה של חלק מהיחידות הצבאיות שלה. מצידו, הקרמלין מוסר כי רוסיה תמיד טענה כי חייליה יחזרו לבסיסיהם לאחר השתתפות בתרגילים צבאיים. התרגילים, שנתפסו על ידי רוסיה כהפגנת כוח, מגיעים כאשר קרוב ל-200,000 חיילים, יחד עם טנקים, טילים ואפילו אספקת דם טרייה, הועברו לגבול רוסיה עם אוקראינה. רוסיה דורשת שלעולם לא תאפשר לאוקראינה להיות חברה בנאט"ו ורוצה שהארגון יצמצם את נוכחותו במזרח אירופה.
מזכיר המדינה האמריקני אנטוני בלינקן קרא לפתרון דיפלומטי למשבר בפנייה דחופה לרוסיה במועצת הביטחון של האו"ם. קיימת אופטימיות כי פגישה בין בלינקן לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, בשבוע הקרוב, עשויה להניב פתרון לעימות.

ה-Fed מתמודד עם העלאות ריבית

פרוטוקול הפגישה האחרונה של הפדרל ריזרב בארה"ב מצביע על כך שצפויות העלאות ריבית בקרוב ושצמצום המאזן של כמעט 9 טריליון דולר, המורכב ברובו מאיגרות חוב, עשוי להיות אגרסיבי.
נשיא הפדרל ריזרב של סנט לואיס, ג'יימס בולארד, חזר והדגיש כי הוא חושב שהפד צריך להעלות את ריבית ההלוואות לטווח הקצר שלו בנקודת אחוז מלאה עד יולי, ואמר שהבנק המרכזי צריך להגיב להאצת האינפלציה. הוא הזהיר כי ללא פעולה של הבנק המרכזי בנושא הריבית, האינפלציה עלולה להפוך לבעיה חמורה עוד יותר. לעומתו, נשיאת הפד של סן פרנסיסקו, מרי דאלי, אמרה ביום ראשון כי על הפד לנקוט בגישה מדודה כשהוא שואף להעלות את הריבית.

לחץ האינפלציה בארה"ב נמשך ובבריטניה זו מגיעה לשיא של 30 שנה

המחירים הסיטונאיים בארה"ב זינקו ב-1%, פי שניים מהצפי לינואר, כאשר לחץ האינפלציה נמשך ללא הפסקה בראשית השנה. במהלך 12 החודשים האחרונים, המדד עלה ב-9.7%, קרוב לשיא מאז 2010.
האינפלציה בבריטניה הגיעה בינואר לרמה שנתית של 5.5%, מעט לפני התחזיות ונשארה בשיא חדש של 30 שנה. כרגע, לא רואים במדינות המפותחות כוחות אשר יכולים למתן את לחצי המחירים.

תחזיות

ריבית בנק ישראל

נוכחי:
0.1%

מועד ההכרזה הקרוב:
21/02/22

צפי ריבית:
ללא שינוי
עליית ריבית ב-7/2022 ל-0.25%

מדד המחירים לצרכן

מדד פברואר 2022:
0.4%+

12 החודשים הבאים:
2.9%+

אלוקציה

מניות
חשיפה מומלצת: 80%

חו"ל
ישראל
70%
30%

עדיפות:

1. בנקים ארה"ב וישראל
2. ת"א 125
3. EURO STOXX 600

אג"ח ממשלת ישראל
מח"מ מומלץ:
שקלי: קצר
צמוד: קצר-בינוני

שקלי
צמוד
50%
50%

ריביות רשמיות

ארה"ב: 0.0%-0.25%
גוש האירו: 0.0%
בריטניה: 0.50%
יפן: 0.1%-

כתב: ד"ר רון אייכל
יועץ כלכלי לאיילון בית השקעות

גילוי נאות

איילון בית השקעות בע"מ, נעם ברורמן השקעות בע"מ, נעם ברורמן שירותי ניהול וייעוץ בע"מ, איילון פתרונות פיננסיים (2004) בע"מ ואיילון קרנות נאמנות בע"מ,(להלן: "קבוצת איילון"),לרבות בעלי שליטה ו/או בעלי עניין בה, מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או לבצע פעילות בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסיים ו/או בסחורות המוזכרים בסקירה זו (להלן: "הנכסים") עבור עצמה ו/או עבור לקוחותיה ו/או במסגרת אחרת. כן עשויה קבוצת איילון, לרבות בעלי שליטה ו/או עניין בה ו/או חברות שמי מאלה הינו בעל עניין בהן, בהתאם למגבלות הקבועות בדין, להתקשר בעסקאות ו/או להעניק שירותים לחברות הנזכרות במידע או חברות הקשורות אליהן, בין במישרין ובין בעקיפין.
אין בסקירה ו/או בנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, טקסט ו/או תמונות (להלן: "הסקירה") זו אלא הבעת דעה בלבד מתוך מטרת הבאת מידע כללי המתבסס על הידוע ביום פרסום הסקירה הגלוי והציבורי ו/או מקורות מידע אחרים אשר בעיני כותבי הסקירה ניתן להתייחס אליהם כאמינים אך המידע לא אומת בדרך עצמאית על ידי עורכי הסקירה ומשכך לא ניתן להיות ערבים לדיוק הפרטים שנכללו בה ו/או לשלמותה ובכלל זה לא ניתן להתחייב שבמידע לא ייכללו טעויות או שגיאות ויש לראות את הדברים הכתובים באופן מתאים וכמובן בכפוף לשינוים שחלו בזמן ממועד עריכת הסקירה ובכל מקרה אינה מהווה תחליף למידע המופיע בתשקיפי ההנפקה של הנכסים הרלוונטיים ו/או בדיווחים הנוגעים אליהם מכל מין וסוג שהוא.
מבלי לגרוע מכלליות האמור, כל האמור בסקירה זו עשוי להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת ואין לראות בסקירה כשלמה וכממצה, ובין השאר, בקשר לכל ההיבטים הנוגעים לנכסים הכללים או הספציפיים המוזכרים בה, במישרין ו/או בעקיפין ו/או על דרך ההפניה. כמובן שסקירה זו אינה מהווה הצעה של הנכסים ואינה מהווה הזמנה לרכשם ואין לראות בה כייעוץ ו/או שיווק בדבר כדאיות ההשקעה בה ו/או כהצעה או כשידול או כהמלצה, במישרין ו/או בעקיפין, לקנות ו/או למכור את הנכסים, ובכלל זה יחידות השתתפות של קרנות נאמנות בניהולו של מנהל הקרן מקבוצת, בשום אופן צורה ו/או דרך. עוד יצוין כי הנכסים המוזכרים בסקירה עשויים שלא להתאים לקורא הסקירה.
יודגש: סקירה זו אינה מביאה בחשבון את מטרות ההשקעה, המצב הכלכלי והצרכים הייחודיים של כל משקיע ויש לצורך בטרם קבלת החלטת השקעה כלשהי להתייעץ, ככל שנדרש, עם גורם ייעוץ מוסמך לרבות יועץ מס מוסמך בדבר השלכות המס של פעילות בנכסים או לראות סקירה זו כשיקול אחד במכלול. קבוצת איילון אינה מחויבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע ו/או בסקירה מראש או בדיעבד. על רקע כל האמור, קבוצת איילון לא תהא אחראית לכל נזק ו/או הפסד שייגרמו, למאן דהו, בדרך כלשהי, במישרין ו/או בעקיפין, כתוצאה מהסתמכות על הסקירה ו/או שימוש בה בדרך כלשהי.
אין לעשות שימוש בסקירה זו ללא רשות מפורשת בכתב מקבוצת איילון והיא אינה מיועדת אלא למי שהומצאה לו על ידי קבוצת איילון. כמו כן, נדגיש כי עליכם לבחון כל סקירה בפני עצמה ולראות האם היא נכנסת להגדרה של "עבודת אנליזה" כפי שהובאה לעיל, במידה והסקירה אכן מהווה עבודת אנליזה יש לוודא שהיא עומדת בדרישות ההוראה כאמור. לשימת לבכם, כיום הוראת האנליזה חלה גם לגבי ני"ע בחו"ל ולא רק לגבי ני"ע בארץ.