סקירה מאקרו כלכלית
ישראל והעולם

19-ביוני-2022

נקודות מרכזיות

ישראל

  • מדד המחירים לצרכן עלה במאי ב-0.6%. סביבת האינפלציה נותרת גבוהה ובנק ישראל ימשיך בתהליך הריסון

האפיק הממשלתי

  • הגישה הזהירה שלנו לשוק האג"ח נמשכת. האינפלציה הגבוהה והריסון המוניטרי יקשו על השוק. לפיכך, ישנה עדיפות לצמצום הסיכון ולמח"מ קצר.
  • טווחים קצרים – משקל יתר. ניטרלי בין האפיקים.
  • טווחים ארוכים – משקל חסר. אנו מעדיפים חשיפה לאפיק הצמוד במח"מ בינוני.
  • האפיק הקונצרני – נדרשת סלקטיביות. עדיפות לאיגרות הקצרות. מרווחי האשראי במגמת התרחבות.

הכלכלה העולמית

 • שורה של בנקים מרכזיים מקשיחים את המדינות המוניטרית. ה-Fed בוחר במהלך משמעותי ואף מפחית מתחזית הצמיחה.
 • האינדיקטורים השוטפים לכלכלה האמריקאית מדרדרים ושוק האג"ח רושם הפסדי הון.

השבוע במרכז

ב-FED וגם בשוק מעריכים כי הריבית תשיע לשיא במחצית השניה של 2023 ותחל לרדת ב-2024

הכלכלה המקומית

מחירי הפירות, ההלבשה וההנעלה מזנקים

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש מאי ב-0.6%, בדומה לתחזיתנו. קצב האינפלציה בישראל עלה ל-4.1%, לעומת 4.0% באפריל. עליות מחירים בולטות נרשמו בסעיפים: פירות טריים שזינקו ב-13.8%, בהלבשה והנעלה שטיפס ב-2.2%, מזון שהתייקר ב-0.9%, תרבות ובידור שעלה ב-0.8%, תחבורה שהוסיף 0.5% לערכו. ירידת מחירים בולטת נרשמה בסעיף ירקות טריים שהוזל ב- 0.7%.

מדד מחירי התחבורה עלה ב-0.5% ומדד מחירי התקשורת התייקר ב-0.2%. כמו כן, התייקרו במיוחד הוצאות על נסיעות לחו"ל וטיסות בארץ ב-3.1%.

מדד המחירים לצרכן בחודש יוני 2022 יושפע בעיקר מהגורמים הבאים:

 • מחירי המזון שצפויים לעלות ב-0.4%. מחירי הירקות והפירות צפויים לרדת בכ-3.2%, עקב הוזלה עונתית של 7.5% במחירי הירקות הטריים.
 • חוזי שכר דירה מתחדשים צפויים להתייקר ב-0.2%.
 • מחירי ההבראה והנופש צפויים להתייקר בכ-2.5%.
 • מחיר הבנזין נסק בכ-10%.

לאור כל אלו, אנו צופים כי מדד המחירים לצרכן לחודש יוני 2022 יתייקר ב-0.4%. להערכתנו, המדד צפוי להתייקר ב-3.3% ב-12 החודשים הבאים (עם פוטנציאל הפתעה כלפי מעלה) וב-4.3% בשנת 2022.
(להרחבה על סביבת האינפלציה אנא ראו את הסקירה השבועית הקודמת שפורסמה ב-6/6)

מחירי הדיור ממשיכים לטפס, אך החודש במתינות

במשק נרשם רצף של 20 חודשים, כשבכל אחד מהם מחירי הדירות במשק רשמו עלייה.

 • בחודשים מארס ואפריל 2022 נרשמה במשק התייקרות גבוהה למדי של 0.9% במחירי הדירות, לעומת המחיר הממוצע בחודשים פברואר ומארס 2022. עם זאת, התייקרות זו היתה צנועה מאשר זו שהייתה בחודש הקודם – 1.5%.
 • ב-12 החודשים האחרונים התייקרו מחירי הדירות ב-15.4%, לעומת 16.3% לפני חודש.
 • ישנם מספר אינדיקטורים המצביעים על התקררות בשוק ובהם העלייה בריביות המשכנתא והיחלשות בכמות המבוקשת לדירות. עם זאת, עוד קשה להעריך כי יחול שינוי משמעותי במגמה.

המצב הפיסקלי במשק משגשג

הגירעון התקציבי במשק בראיה של 12 החודשים האחרונים התאפס בחודש מאי ל-0.04% מהתוצר. זהו הגירעון השנתי הנמוך ביותר מאז ינואר ב-2008, כאשר אולמרט היה ראש הממשלה. כלומר, 14 שנים.

הכנסות המדינה מתחילת השנה עומדות על 206.3 מיליארד שקל, זינוק של 25.4% לעומת 164.5 מיליארד שקל בתקופה המקבילה בשנת 2021. מנגד, הוצאות הממשלה קטנו מתחילת השנה ועמדו על 173 מיליארד שקל, לעומת התקופה המקבילה, אז הם עמדו על 199.3 מיליארד שקל ומדובר בירידה של 13.2%. סך העודף התקציבי של ישראל עומד מתחילת השנה על 33.3 מיליארד שקל, לעומת גירעון של 34.8 מיליארד שקל בתקופה המקבילה.

חודש מאי לבדו הסתכם בעודף של 1.4 מיליארד שקל, לעומת גירעון של 7.8 מיליארד שקל בחודש מאי אשתקד.

מצב תקציבי שפיר זה מאפשר גמישות פיסקלית והרחבת ההוצאה הממשלתית. לדוגמא, הסכם שכר חדש למורים, שלו תהיה השפעה רחבה על האינפלציה.

הכלכלה העולמית

הבנק המרכזי האמריקאי מאיץ את קצב העלאות הריבית

בתגובה למדד המחירים לצרכן הגבוהה מהצפי ולזינוק במספר מדדי ציפיות אינפלציה של הצרכנים, הבנק הפדרלי האמריקני העלה את הריבית בשבוע שחלף ב-0.75%. הייתה זו העלאת הריבית הגדולה ביותר מזה 28 שנים. הטווח עומד כעת על 1.50% עד 1.75%. בהצהרה שהכריזה על העלייה, ה-Fed הסיר התייחסות קודמת לכך שהועדה מצפה ששוק העבודה האמריקני יישאר חזק. זהו סימן לכך שה-Fed מוכן לסבול אבטלה גבוהה יותר בכדי להביא במהירות את האינפלציה לשליטה.

במבט קדימה, יו"ר הפד, ג'רום פאוול, אמר כי הוועדה צפויה להעלות את הריבית ב-0.50% או 0.75% בישיבתה ביולי, שהיא חלק מסדרה של העלאות נוספות שנועדו להשיב את הריבית לטריטוריה מרסנת עד סוף השנה.

חברי ה-FOMC העלו באופן דרמטי את תחזיותיהם לשיעור הריבית לסוף השנה. במארס עמדה התחזית החציונית על 1.9% ועלתה לאחרונה לכדי 3.4%. ה-Fed גם הוריד את תחזית הצמיחה ל-1.7% בסוף השנה, ירידה לעומת צפייה מוקדמת של 2.8%.


אין כל ספק כי הריבית צפויה להמשיך ולטפס, ולהערכתנו תוואי הריבית יהיה גבוה וממושך מהערכות השוק.

באירופה משנים את הגישה

 • הבנק המרכזי האירופי קיים ביום רביעי ישיבת חירום של מועצת הממשל בתגובה להתרחבות המרווחים בין התשואות על אג"ח במדינות הליבה של אירופה, כמו גרמניה, לאלו שבפריפריה שלה, כמו איטליה. הפגישה לא הניבה פריצת דרך, אך המועצה הורתה לוועדות הרלוונטיות להכין כלים חדשים לניהול המשבר. הוחלט גם שהיא תשיק השקעות מחודשות מתוך תוכנית רכישת הנכסים שלה ומתוכנית רכישות החירום בכדי לתמוך במדינות. הבעת הדאגה של ה-ECB הפחיתה את החששות בשוק כי המדיניות המוניטרית ההדוקה וסיום ההקלה הכמותית יובילו לפיצול נוסף בשוקי האג"ח באירופה.
 • בעוד שמספר בנקים מרכזיים הפכו ניצים, הבנק הלאומי של שוויץ הפתיע את השווקים ביום חמישי כשהעלה את הריבית בחצי אחוז ל-0.25%.
 • ביום חמישי העלה הבנק המרכזי של אנגליה את הריבית בפגישה החמישית ברציפות, מה שהעלה את ריבית הבנק ל-1.25%. עליות נוספות צפויות למרות ההאטה החדה בצמיחה בבריטניה, כאשר הצרכנים נאנקים על רקע עליית עלויות המזון והאנרגיה. גם טייוואן והונגריה העלו את הריבית ביום חמישי.

הנתונים בארה"ב ממשיכים להתרכך. הפסדי ההון בשוק האג"ח נמשכים

תביעות האבטלה השבועיות בארה"ב עלו ב-229,000 והיו גבוהות מהצפי, אם כי התביעות המתמשכות היו קרובות לשפל של חמישה עשורים. מדדי הייצור של האמפייר סטייט והפד של פילדלפיה הגיעו לכדי מתחת לאפס ביוני, עם 1.2- ו-3.3-, בהתאמה. התחלות הבניה במאי היו חלשות במיוחד, וככל הנראה הריבית העולה משפיעה לשלילה על המשכנתאות ועל מגזר הנדל"ן. ההתחלות ירדו ב-14.4% מאפריל עד מאי ואילו היתרי הבנייה ירדו ב-7%.

התשואה לפדיון על שטר האוצר לשנתיים של ארה"ב נסחרה ברמה של 3.44% באמצע השבוע, כאשר השוק תמחר את הסיכוי לעלייה של 0.75% בריבית הפדרלית. הייתה זו הרמה הגבוהה ביותר מאז 2007.

התשואה לפדיון באג"ח האמריקאית ל-10 שנים כמעט והגיעה לכדי3.50%, רמה בה הייתה לאחרונה במארס 2011.

שיפוע עקום התשואה הממשלתי בטווח של 2 עד 10 שנים התהפך מספר פעמים לפני שהתאושש לקראת סוף השבוע.

להערכתנו, הריבית הקצרה תמשיך להתייקר ועל כן שיפוע העקום צפוי להתהפך, חרף הפסדי הון לכל אורכו.

תחזיות

ריבית בנק ישראל

נוכחי:
0.75%

מועד ההכרזה הקרוב:
04/07/22

צפי ריבית:
עלייה של 0.25%

מדד המחירים לצרכן

מדד יוני 2022:
0.4%+

12 החודשים הבאים:
3.3%+

אלוקציה

מניות
חשיפה מומלצת: 70%

חו"ל
ישראל
50%
50%

עדיפות:

1. מוצרי צריכה בסיסיים
2. ת"א 125
3. בנקים ארה"ב וישראל

אג"ח ממשלת ישראל
מח"מ מומלץ:
שקלי: קצר מאד
צמוד: קצר

שקלי
צמוד
60%
40%

ריביות רשמיות

ארה"ב: 1.5%-1.75%
גוש האירו: 0.0%
בריטניה: 1.0%
יפן: 0.1%-

כתב: ד"ר רון אייכל
יועץ כלכלי לאיילון בית השקעות

גילוי נאות

איילון בית השקעות בע"מ, נעם ברורמן השקעות בע"מ, נעם ברורמן שירותי ניהול וייעוץ בע"מ, איילון פתרונות פיננסיים (2004) בע"מ ואיילון קרנות נאמנות בע"מ,(להלן: "קבוצת איילון"),לרבות בעלי שליטה ו/או בעלי עניין בה, מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או לבצע פעילות בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסיים ו/או בסחורות המוזכרים בסקירה זו (להלן: "הנכסים") עבור עצמה ו/או עבור לקוחותיה ו/או במסגרת אחרת. כן עשויה קבוצת איילון, לרבות בעלי שליטה ו/או עניין בה ו/או חברות שמי מאלה הינו בעל עניין בהן, בהתאם למגבלות הקבועות בדין, להתקשר בעסקאות ו/או להעניק שירותים לחברות הנזכרות במידע או חברות הקשורות אליהן, בין במישרין ובין בעקיפין.
אין בסקירה ו/או בנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, טקסט ו/או תמונות (להלן: "הסקירה") זו אלא הבעת דעה בלבד מתוך מטרת הבאת מידע כללי המתבסס על הידוע ביום פרסום הסקירה הגלוי והציבורי ו/או מקורות מידע אחרים אשר בעיני כותבי הסקירה ניתן להתייחס אליהם כאמינים אך המידע לא אומת בדרך עצמאית על ידי עורכי הסקירה ומשכך לא ניתן להיות ערבים לדיוק הפרטים שנכללו בה ו/או לשלמותה ובכלל זה לא ניתן להתחייב שבמידע לא ייכללו טעויות או שגיאות ויש לראות את הדברים הכתובים באופן מתאים וכמובן בכפוף לשינוים שחלו בזמן ממועד עריכת הסקירה ובכל מקרה אינה מהווה תחליף למידע המופיע בתשקיפי ההנפקה של הנכסים הרלוונטיים ו/או בדיווחים הנוגעים אליהם מכל מין וסוג שהוא.
מבלי לגרוע מכלליות האמור, כל האמור בסקירה זו עשוי להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת ואין לראות בסקירה כשלמה וכממצה, ובין השאר, בקשר לכל ההיבטים הנוגעים לנכסים הכללים או הספציפיים המוזכרים בה, במישרין ו/או בעקיפין ו/או על דרך ההפניה. כמובן שסקירה זו אינה מהווה הצעה של הנכסים ואינה מהווה הזמנה לרכשם ואין לראות בה כייעוץ ו/או שיווק בדבר כדאיות ההשקעה בה ו/או כהצעה או כשידול או כהמלצה, במישרין ו/או בעקיפין, לקנות ו/או למכור את הנכסים, ובכלל זה יחידות השתתפות של קרנות נאמנות בניהולו של מנהל הקרן מקבוצת, בשום אופן צורה ו/או דרך. עוד יצוין כי הנכסים המוזכרים בסקירה עשויים שלא להתאים לקורא הסקירה.
יודגש: סקירה זו אינה מביאה בחשבון את מטרות ההשקעה, המצב הכלכלי והצרכים הייחודיים של כל משקיע ויש לצורך בטרם קבלת החלטת השקעה כלשהי להתייעץ, ככל שנדרש, עם גורם ייעוץ מוסמך לרבות יועץ מס מוסמך בדבר השלכות המס של פעילות בנכסים או לראות סקירה זו כשיקול אחד במכלול. קבוצת איילון אינה מחויבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע ו/או בסקירה מראש או בדיעבד. על רקע כל האמור, קבוצת איילון לא תהא אחראית לכל נזק ו/או הפסד שייגרמו, למאן דהו, בדרך כלשהי, במישרין ו/או בעקיפין, כתוצאה מהסתמכות על הסקירה ו/או שימוש בה בדרך כלשהי.
אין לעשות שימוש בסקירה זו ללא רשות מפורשת בכתב מקבוצת איילון והיא אינה מיועדת אלא למי שהומצאה לו על ידי קבוצת איילון. כמו כן, נדגיש כי עליכם לבחון כל סקירה בפני עצמה ולראות האם היא נכנסת להגדרה של "עבודת אנליזה" כפי שהובאה לעיל, במידה והסקירה אכן מהווה עבודת אנליזה יש לוודא שהיא עומדת בדרישות ההוראה כאמור. לשימת לבכם, כיום הוראת האנליזה חלה גם לגבי ני"ע בחו"ל ולא רק לגבי ני"ע בארץ.

חייג עכשיו