סקירה מאקרו כלכלית
ישראל והעולם

16-ינואר-2022

נקודות מרכזיות

ישראל

  • אמון הצרכנים שמר על רמתו בחודש דצמבר חרף, התגברות הדיווחים על התפרצות גרסה האומיקרון בעולם. המדד צפוי לרדת בחודש ינואר, מפאת העלייה במספר הנדבקים והפגיעה בפעילות
  • לאחר בלימה של חודשיים, מדד המחירים לצרכן הפתיע כלפי מעלה

האפיק הממשלתי

  • התנודתיות תיוותר גבוהה, בטווח הבינוני. הצמודים יושפעו לטובה מההפתעה האינפלציונית
  • טווחים קצרים –  עדיפות לאפיק הצמוד על פני השקלי, לאור פוטנציאל ההפתעה של האינפלציה כלפי מעלה בחודשים הקרובים.
  • טווחים ארוכים – ניטרלי. אנו מעדיפים מח"מ בינוני-ארוך.
  • האפיק הקונצרני – נדרשת סלקטיביות. עדיפות לאיגרות הצמודות.

הכלכלה העולמית

 • האינפלציה בארה"ב מגיעה ב-2021 לשיא של 40 שנה. עם זאת, הנגיד מרגיע את השווקים
 • סין צפויה להשיק חבילת השקעות חדשה בתשתיות בכדי לשמור על קצב הצמיחה
 • נראה כי לאחר דרום אפריקה, האומיקרון החל בנסיגה בניו-יורק ובלונדון

השבוע במרכז

מחירי הריהוט במשק ממשיכים נוסקים לשמים

הכלכלה המקומית

אמון הצרכנים יציב לפני האומיקרון

בחודש דצמבר עמד מדד אמון הצרכנים על 12%-, עלייה קלה מרמה של 13%- בחודש נובמבר.

באשר לארבעת רכיבי המדד, לא חל בהם שינוי משמעותי לעומת נובמבר: (1) המאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי במדינה בשנה הקרובה עמד על 15%-; (2) המאזן המתייחס לשינוי שחל במצב הכלכלי של משק הבית בשנה האחרונה עמד על 16%-; (3) המאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי של משק הבית בשנה הקרובה עמד על 4%; (4) המאזן המתייחס לכוונות של הפרטים לרכישות גדולות בשנה הקרובה בהשוואה לשנה האחרונה עמד על 22%-.

יחד עם זאת, מדד אמון הצרכנים בחודשים היה נובמבר ודצמבר הוא נמוך מאשר היה בחודשים ספטמבר ואוקטובר שייתכן והושפעו לטובה מתקופת חגי תשרי.

ברור כי מדד אמון הצרכנים לא משקף את המצב התברואתי הנוכחי, כאשר גרסת האומיקרון של הקורונה נפוצה במהירות ברחבי הארץ והעולם. זו צפויה להביא לכדי ירידה הן בפעילות הצרכנית ובהתאם גם במדד אמון הצרכנים. נזכיר, כי בגלי הקורונה הקודמים הדרדר אמון הצרכנים עד לכדי 31%- ובחודש אוגוסט האחרון הוא ברמה של 15%-.

בהתאם, התפשטות האומיקרון שהחלה בדצמבר, אך הפכה מורגשת יותר בינואר צפויה להביא להדרדרות של אמון הצרכנים בחודש הבא.

בנק ישראל המשיך לרכוש מט"ח בדצמבר, גם אם בעצלתיים

יתרות מטבע החוץ הסתכמו בסוף חודש דצמבר 2021 בסך 213,029 מיליוני דולרים, גידול בסך של 4.3 מיליארד דולר לעומת סוף החודש הקודם. העלייה נבעה בעיקר מ-2 גורמים: (1) העברות של המגזר הפרטי על סך של 2.2 מיליארד דולר ו-(2) שיערוך היתרות – 1.6 מיליארד דולר. יתר על כן, הבנק רכש בדצמבר רק 739 מיליוני דולרים, לעומת 4.4 מיליארד דולר בנובמבר, או 1.7 מיליארד בממוצע לחודש, בשנת 2021.

מדד המחירים לצרכן

מדד המחירים לצרכן התייקר בחודש דצמבר בשיעור שהיה גבוה באופן משמעותי מהעונתיות הרגילה, שאפיינה אותו בשנים האחרונות. המדד הושפע במיוחד, מהגורמים הבאים:

 • עליות מחירים בולטות נרשמו בסעיף הלבשה והנעלה שעלה ב-1.1%, דיור שהתייקר ב-0.8%, ריהוט וציוד לבית שעלה ב-0.7% ומזון שטיפס ב-0.5%.
 • ירידות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי ירקות ופירות טריים שירדו ב-2.7% ותרבות ובידור שהוזל ב-0.8%.

 

ההפתעות במדד, לעומת ההערכה, הגיעו מסעיפי המזון, הדיור והתחבורה והתקשורת.

מדד המחירים לצרכן בחודש ינואר 2022 יושפע במיוחד מהגורמים הבאים:

 • מחירי המזון צפויים לעלות ב-0.1%, כאשר מחירי המזון צפויים להתייקר ב-1.2%.
 •  מחיר הבנזין הוזל קלות בראשית החודש (0.2%-)
 •  מחירי ההלבשה וההנעלה צפויים לרדת בשיעור עונתי חד של 7.8%.
 • מחירי ההבראה והנופש יוזלו ב-4.5%.
 • מחירי הארנונה צפויים להתייקר ב-1.9%

לאור כל אלו, אנו צופים כי מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר 2022 יוזל ב-0.1%.
להערכתנו, המדד צפוי להתייקר ב-2.5% בשנת 2022.

ייתכן שבבנק ישראל ינועו בחוסר נוחות באשר למדד אשר הפתיע משמעותית כלפי מעלה, אולם סביבת האינפלציה בישראל היא עדיין נמוכה באופן השוואתי למדינות מפותחות ונמצאת בתוך היעד של בנק ישראל. אי לכך, בנק ישראל לא צפוי לשנות את הגישה, במיוחד שהפעילות העסקית במשק נמצאת בנסיגה מפאת גרסת האומיקרון. ייתכן ובבנק ישראל יצמצמו את רכישות המט"ח ובכך ינסו למתן התייקרויות של מוצרים מיובאים.

לפיכך, פרסום המדד צפוי להביא לכדי לעלייה בציפיות האינפלציה בשוק, בעיקר בטווחים הקצרים, אך לדעתנו, גם בארוכים.

הכלכלה העולמית

האינפלציה בארה"ב הגיעה לשיא של 40 שנה

מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה ב-2021 ב-7%, הקצב המהיר ביותר מאז יוני 1982. עליות המחירים הקיפו מוצרים ושירותים רבים, כאשר רכב ודיור הם בין התורמים העיקריים לעלייה. דצמבר היה החודש השלישי ברציפות בו האינפלציה עלתה על קצב של 6%.

יו"ר הפדרל ריזרב האמריקאי, ג'רום פאוול, הרגיע את השווקים השבוע, והביע נחישות במאבק באינפלציה מבלי להיראות בפאניקה. הוא אמר כי הפד יפעל לוודא שהאינפלציה לא תושרש בכלכלה, והצהיר כי המחירים צפויים להגיע לשיא באמצע 2022. לדעתו, יידרש זמן, בין שתיים לארבע פגישות של ה-FOMC, עד שקובעי המדיניות יחלו לכל המוקדם להפחית את המאזן הפד. בכך, הפחית חששות כי הידוק כמותי עשוי להתחיל בתחילת 2022. המשקיעים צופים שהעלאות ריבית יחלו מארס ויתקיימו עד ארבע העלאות בשנה זו. נציין, כי אולי קרן אור אחת ללחצים האנפלציוניים מגיעה ממדד ה-ISM המציג התמתנות מסויימת של המחירים בענפי השירותים (ראו תרשים).

סין מאיצה פרויקטים בתחום תשתית כדי לדחוף את הצמיחה

לקראת קונגרס המפלגה הקומוניסטית בסתיו הקרוב, פקידים סינים הודיעו על תוכניות להאיץ את העבודה על למעלה מ-100 פרויקטי תשתית גדולים במטרה לשמור על שיעור הצמיחה של המדינה מעל 5%. בין התחומים המיועדים להשקעה כוללים טלקום 5G, אנרגיה מתחדשת, תחבורה ודיור.

האומיקרון כנראה בשיאו בניו יורק, לונדון

על פי הדפוס שאפיין את דרום אפריקה, נראה כי גרסת ה-Omicron של נגיף הקורונה הגיעה לשיא הן בניו יורק והן בלונדון, כאשר מספר המקרים החדשים ירד בחדות בימים האחרונים. גם דגימות שפכים בבוסטון מצביעות על מסקנה. בעוד שהאשפוזים עלו בחדות לאחרונה, הממוצע הנעים של שבעת הימים של מקרי המוות אינו מואץ. גורמים רשמיים ביישובים שונים מתחילים יותר ויותר לעבור מצורת חשיבה מגיפה לאנדמית בכל הנוגע לגישתם לנגיף.

פולין רואה סיכון למלחמה הגבוה ביותר מזה 30 שנה

ברקע העובדה שהשיחות בין רוסיה, ארה"ב ונאט"ו לא מצליחות להתקדם, שר החוץ הפולני זביגנייב ראו טוען שהסיכון למלחמה במזרח אירופה הוא הגבוה ביותר מזה 30 שנה.
היועץ לביטחון לאומי של הנשיא ג'ו ביידן, ג'ייק סאליבן, אמר כי איום הפלישה הצבאית גבוה. רוסיה מבקשת הבטחות מארה"ב ונאט"ו כי אוקראינה לא תתקבל כחברה בברית וכי טילים לא יתבססו שם. במקרה שרוסיה תפלוש לאוקראינה, צפויות להטיל סנקציות גורפות של ארה"ב נגד בכירים רוסים ובנקים במדינה.

תחזיות

ריבית בנק ישראל

נוכחי:
0.1%

מועד ההכרזה הקרוב:
21/02/22

צפי ריבית:
ללא שינוי
(אח"כ 19/04/22)

מדד המחירים לצרכן

מדד ינואר 2022:
0.1%-

12 החודשים הבאים:
2.5%+

אלוקציה

מניות
חשיפה מומלצת: 100%

חו"ל
ישראל
70%
30%

עדיפות:

1. NASDAQ
2. בנקים ארה"ב וישראל
3. ת"א 125

אג"ח ממשלת ישראל
מח"מ מומלץ:
שקלי: בינוני
צמוד: בינוני-ארוך

שקלי
צמוד
40%
60%

ריביות רשמיות

ארה"ב: 0.0%-0.25%
גוש האירו: 0.0%
בריטניה: 0.25%
יפן: 0.1%-

כתב: ד"ר רון אייכל
יועץ כלכלי לאיילון בית השקעות

גילוי נאות

איילון בית השקעות בע"מ, נעם ברורמן השקעות בע"מ, נעם ברורמן שירותי ניהול וייעוץ בע"מ, איילון פתרונות פיננסיים (2004) בע"מ ואיילון קרנות נאמנות בע"מ,(להלן: "קבוצת איילון"),לרבות בעלי שליטה ו/או בעלי עניין בה, מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או לבצע פעילות בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסיים ו/או בסחורות המוזכרים בסקירה זו (להלן: "הנכסים") עבור עצמה ו/או עבור לקוחותיה ו/או במסגרת אחרת. כן עשויה קבוצת איילון, לרבות בעלי שליטה ו/או עניין בה ו/או חברות שמי מאלה הינו בעל עניין בהן, בהתאם למגבלות הקבועות בדין, להתקשר בעסקאות ו/או להעניק שירותים לחברות הנזכרות במידע או חברות הקשורות אליהן, בין במישרין ובין בעקיפין.
אין בסקירה ו/או בנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, טקסט ו/או תמונות (להלן: "הסקירה") זו אלא הבעת דעה בלבד מתוך מטרת הבאת מידע כללי המתבסס על הידוע ביום פרסום הסקירה הגלוי והציבורי ו/או מקורות מידע אחרים אשר בעיני כותבי הסקירה ניתן להתייחס אליהם כאמינים אך המידע לא אומת בדרך עצמאית על ידי עורכי הסקירה ומשכך לא ניתן להיות ערבים לדיוק הפרטים שנכללו בה ו/או לשלמותה ובכלל זה לא ניתן להתחייב שבמידע לא ייכללו טעויות או שגיאות ויש לראות את הדברים הכתובים באופן מתאים וכמובן בכפוף לשינוים שחלו בזמן ממועד עריכת הסקירה ובכל מקרה אינה מהווה תחליף למידע המופיע בתשקיפי ההנפקה של הנכסים הרלוונטיים ו/או בדיווחים הנוגעים אליהם מכל מין וסוג שהוא.
מבלי לגרוע מכלליות האמור, כל האמור בסקירה זו עשוי להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת ואין לראות בסקירה כשלמה וכממצה, ובין השאר, בקשר לכל ההיבטים הנוגעים לנכסים הכללים או הספציפיים המוזכרים בה, במישרין ו/או בעקיפין ו/או על דרך ההפניה. כמובן שסקירה זו אינה מהווה הצעה של הנכסים ואינה מהווה הזמנה לרכשם ואין לראות בה כייעוץ ו/או שיווק בדבר כדאיות ההשקעה בה ו/או כהצעה או כשידול או כהמלצה, במישרין ו/או בעקיפין, לקנות ו/או למכור את הנכסים, ובכלל זה יחידות השתתפות של קרנות נאמנות בניהולו של מנהל הקרן מקבוצת, בשום אופן צורה ו/או דרך. עוד יצוין כי הנכסים המוזכרים בסקירה עשויים שלא להתאים לקורא הסקירה.
יודגש: סקירה זו אינה מביאה בחשבון את מטרות ההשקעה, המצב הכלכלי והצרכים הייחודיים של כל משקיע ויש לצורך בטרם קבלת החלטת השקעה כלשהי להתייעץ, ככל שנדרש, עם גורם ייעוץ מוסמך לרבות יועץ מס מוסמך בדבר השלכות המס של פעילות בנכסים או לראות סקירה זו כשיקול אחד במכלול. קבוצת איילון אינה מחויבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע ו/או בסקירה מראש או בדיעבד. על רקע כל האמור, קבוצת איילון לא תהא אחראית לכל נזק ו/או הפסד שייגרמו, למאן דהו, בדרך כלשהי, במישרין ו/או בעקיפין, כתוצאה מהסתמכות על הסקירה ו/או שימוש בה בדרך כלשהי.
אין לעשות שימוש בסקירה זו ללא רשות מפורשת בכתב מקבוצת איילון והיא אינה מיועדת אלא למי שהומצאה לו על ידי קבוצת איילון. כמו כן, נדגיש כי עליכם לבחון כל סקירה בפני עצמה ולראות האם היא נכנסת להגדרה של "עבודת אנליזה" כפי שהובאה לעיל, במידה והסקירה אכן מהווה עבודת אנליזה יש לוודא שהיא עומדת בדרישות ההוראה כאמור. לשימת לבכם, כיום הוראת האנליזה חלה גם לגבי ני"ע בחו"ל ולא רק לגבי ני"ע בארץ.