סקירה מאקרו כלכלית
ישראל והעולם

06-פברואר-2022

נקודות מרכזיות

ישראל

  • ההודעה על הקפאת המחירים על ידי היצרנים לא ממתנת מאוד את האינפלציה, אלא רק ממתיקה את הגלולה המרה
  • סביבת האינפלציה בישראל ובעולם צפויה להיוותר גבוהה בשנים הקרובות

האפיק הממשלתי

  • התנודתיות תיוותר גבוהה, בטווח הבינוני. הצמודים יושפעו לטובה מהפתעות באינפלציה. השיפוע הממשלתי (10-2) צפוי להמשיך ולעלות…
  • טווחים קצרים – עדיפות לאפיק הצמוד על פני השקלי, לאור פוטנציאל ההפתעה של האינפלציה כלפי מעלה בחודשים הקרובים.
  • טווחים ארוכים – עדיפות קלה לצמודים. אנו מעדיפים מח"מ בינוני.
  • האפיק הקונצרני – נדרשת סלקטיביות. עדיפות לאיגרות הצמודות.

הכלכלה העולמית

 • בבנק המרכזי הבריטי ממשיכים להעלות את הריבית. מיעוט חברים תמך בריסון הדוק יותר
 • בגוש האירו האינפלציה ממשיכה להתייקר, אך ה-ECB לא משנה כרגע כיוון
 • דוח תעסוקה סביר למשק האמריקאי בינואר, חרף התפשטות האומיקרון

השבוע במרכז

היצרנים במשק מקפיאים העלאות מחירים,
אך האינפלציה לא צפויה לשוב במהרה לרמות של 2019

הכלכלה המקומית

סביבת האינפלציה בישראל ובעולם צפויה להיוותר גבוהה במשך מספר שנים

אם נראה לכם שההתייקרויות בוטלו לחלוטין בעקבות הלחץ הצרכני ותם עידן האינפלציה, אתם תמימים. גל של התייקרויות שוטף את ישראל ובצדק מככב בתקשורת על חשבון מגפת הקורונה ובעיקר זן האומיקרון. הגל הציבורי הסוער נבע בעיקר מריבוי התייקרויות במוצרים ושירותים, באופן מקביל ובפרק זמן קצר. בניגוד לירידה במחיר לצרכן עבור יחידת חשמל בודדת בשנים האחרונות, מחירי החשמל התייקרו לאחרונה בכ-6%. בנוסף, התייקרו גם מחירי המזון, הדלק והרכבים – כולל מכוניות משומשות. נראה שאין דבר שלא התייקר למעט האוויר (דבר שאותו חברות הסלולר מנסות לייקר כבר תקופה, ללא הצלחה רבה…).
עם זאת, חשוב להרגיע כי באופן יחסי כי עליית המחירים בישראל בשנת 2021 הייתה צנועה משמעותית בהשוואה למדינות מפותחות רבות. בזמן שבישראל המחירים לצרכן עלו ב-2021 בכשלושה אחוזים, באותה התקופה המחירים בגרמניה ובבריטניה התייקרו בכחמישה אחוזים וחצי בספרד ב-שישה אחוזים וחצי ובארה"ב בשבעה אחוזים.
האינפלציה בישראל נחשבת לנמוכה יותר לעומת מדינות רבות אחרות שכלכלתן דומה, אך בשנת 2021 גם בארץ חלו התייקרויות משמעותיות בשירותים חיוניים רבים ובהם: ציוד לא חשמלי לבית (בשיעור של כ-30% ), דלק ושמנים לרכב (17%), מים (8.6%), הבראה ונופש (8.1%), רכבים (7.9%) וריהוט ביתי (7.2%). הסיבה לכך שלא ניכרה בפועל אינפלציה גבוהה הייתה בשל גורמים מקזזים ובינהם: ירידה במחירי ביגוד והנעלה (בשיעור של כ-7.5%), הוזלת תעריף החשמל לצריכה ביתית (ב-2.8%) והפירות והירקות שהוזלו בכשני אחוזים.

 

הסיבות להתייקרויות הנוכחיות רבות ומשולבות אך רובן מתקשרות ומפנות אצבע מאשימה למגיפת הקורונה. הוירוס המשפיע על חיינו יותר משנתיים הביא פעם אחר פעם ל"כיבוי" ו"הדלקה" של מוקדי הכלכלה העולמית. הנגיף הבלתי נראה מהווה מקור לתנודתיות ולזעזועים קשים מאוד, הן מבחינת אי עמידה ביעדי הביקוש והן בהיצע, בשל העובדה שמדובר במגפה מתגלגלת ומשתנה ונעה בין סגרים לפתיחות, ובין ייאוש לתקווה בבורסות העולם. רוב נגידי הבנקים המרכזיים בעולם העריכו בראשית 2021 כי האינפלציה המתעוררת תהיה זמנית בלבד ותימשך מספר חודשים. כמה מהם עדיין מאמינים בהערכה זו, גם אם הם נאלצים להגיב בהעלאת ריבית צנועה, או בשינוי המסרים לציבור.

למורת רוחם של הצרכנים, ההערכה הרווחת היא כי האינפלציה במשק צפויה להמשיך להיות גבוהה, חרף בלימת ההתייקרויות הנוכחיות בתחום המזון, לפחות עד תום שנת 2022 וזאת בהסתמך על כמה גורמים עיקרים ובהם: הקורונה ממש לא מתפוגגת – זן האומיקרון (וגם הזן החדש המתפשט במהירות גבוהה יותר) ניחן ביכולת הדבקה מהירה יותר מקודמיו והתפשט במהירות מנקודת התפרצותו לכל העולם כולל לישראל ומהווה את הבסיס לגל החמישי המשמעותי של הקורונה בארץ; הפירמות צריכות לפצות עצמן על הזעזועים (ולעתים הפסדים) בשנתיים האחרונות.

 חומרי הגלם והסחורות בכל העולם מתייקרים מפאת שיבושים בייצור, אך גם מושפעים גם מתנודות מזג האוויר (זוכרים, התחממות גלובלית…) וממהלכים אסטרטגיים צבאיים בין המעצמות כדוגמת המתיחות בין רוסיה לאוקראינה שהביא לזינוק מתמשך במחירי הנפט והגז הטבעי. נוסף על אלו, גם שכר העבודה האפקטיבי העולמי שמשלמות הפירמות נמצא בעליה. השינויים בשוק העבודה, בשילוב בידודים והדבקויות, מייקרים בפועל את הוצאות הפירמות, שמצידן ירצו פיצוי בדמות ייקור המוצר הסופי.

בפועל, לממשלות ולבנקים המרכזיים אין כלים אפקטיביים להתמודד עם כשלי השוק הללו. לכן, יידרש זמן רב וייתכן שאפילו כמה שנים עד שנזכה לראות התייצבות (ואולי גם הוזלה), של המחירים לצרכן, בדומה למגמות שאפיינו את ישראל והכלכלה העולמית טרם פרוץ מגפת הקורונה.

 

יצרני המזון המובילים הודיעו כי הקפיאו את ההתייקרויות, לעת עתה, עד אשר המחאה הציבורת תשכח. לצערנו, בישראל הדברים קורים די מהר, כאשר גם די ברור כי הסביבה העסקית לא תשתנה באופן משמעותי ולכן, זו סוכריה להמתיק את הגלולה המרה. בכדי להוזיל את יוקר המחייה בישראל בצורה משמעותית נדרשת מעורבות צרכנית שוטפת ובלתי מתפשרת לאורך זמן, מחד ופעילות ממשלתית אפקטיבית, מאידך.

הכלכלה העולמית

הבנק המרכזי הבריטי ממשיך עם הריסון המוניטרי

הבנק המרכזי של בריטניה המשיך עם העלאות הריבית ביום חמישי והחל בתהליך של הידוק כמותי. ההודעה לא הפתיעה, המשקיעים שהעריכו העלאת הריבית ב-25 נקודות בסיס, ל-0.5%. ההחלטה התקבלה ברוב של 5 מול 4, כאשר המיעוט היה מעוניין בריסון חד יותר של חצי נקודת האחוז. בדומה למדינות רבות בהן האינפלציה גואה, לבנק המרכזי הבריטי קשה להכיל את האינפלציה הגואה. ה-BOE העלה את תחזית האינפלציה שצפויה להגיע באפריל הקרוב לשיא של 7.25%, לעומת 6% שהעריכו דצמבר. כמו כן, הוא יצמצם את רכישת איגרות הקונצרניות.

דוח התעסוקה בארה"ב

מספר המשרות עלה הרבה יותר מהצפי בינואר, למרות העלייה במספר המקרים של גרסת ה-Omicron, אשר צפוי היה לשלוח מיליוני עובדים אל מוץ למעגל העבודה. סך המשרות (ללא חקלאות) זינק ב-467,000 בחודש, בעוד ששיעור האבטלה עלה ל-4%. הענפים אשר גייסו עובדים בחודש ינואר, בצורה המשמעותית ביותר, היו: פנאי ואירוח, שירותים עסקיים, מסחר קמעוני. מנגד, ענפי הכרייה וגם הבנייה גרעו עובדים.

מספר המשרות הפנויות הסתכם בכמעט 11 מיליון בדצמבר, יותר מ-4.6 מיליון מעבר לרמת האבטלה הכוללת. נתוני הפרישה, שזינקו לשיאים בחודשים האחרונים, רשמו ירידה ל-4.34 מיליון, צמצום של 3.6%.

האינפלציה בגוש האירו עולה, אך ה-ECB לא מגיב

נתוני האינפלציה בגוש האירו הפתיעו השבוע, כאשר אלו הגיעו לשיא חדש ולחצו עוד יותר על הבנק המרכזי האירופי לפעול. יוקר המחיה של 16 המדינות החולקות את מטבע האירו עלה ל-5.1% בינואר, למרות הציפיות לירידה חדה ל-4.4%. נזכיר, כי בדצמבר עמדה האינפלציה על 5.0%. עם זאת, ה-ECB שמר על מדיניות ללא שינוי, כאשר הוא מחד, לא יספק תמריצים נוספים, ומאידך, ימשיך לשמור על תמיכה רבה בכלכלה גם לאחר שהאינפלציה מגיעה באופן בלתי צפוי לשיא חדש. בהודעה, הבנק המרכזי הסיר סעיף הקובע כי מהלך המדיניות הבא שלו יכול להיות ב-"כל כיוון", וכעת אין לשלול העלאת ריבית ב-2022 בהתחשב בסיכוני האינפלציה ובקושי בבניית תחזיות.

תחזיות

ריבית בנק ישראל

נוכחי:
0.1%

מועד ההכרזה הקרוב:
21/02/22

צפי ריבית:
ללא שינוי
(אח"כ 19/04/22)

מדד המחירים לצרכן

מדד ינואר 2022:
0.1%-

12 החודשים הבאים:
2.5%+

אלוקציה

מניות
חשיפה מומלצת: 100%

חו"ל
ישראל
70%
30%

עדיפות:

1. NASDAQ
2. בנקים ארה"ב וישראל
3. ת"א 125

אג"ח ממשלת ישראל
מח"מ מומלץ:
שקלי: בינוני
צמוד: בינוני-ארוך

שקלי
צמוד
40%
60%

ריביות רשמיות

ארה"ב: 0.0%-0.25%
גוש האירו: 0.0%
בריטניה: 0.50%
יפן: 0.1%-

כתב: ד"ר רון אייכל
יועץ כלכלי לאיילון בית השקעות

גילוי נאות

איילון בית השקעות בע"מ, נעם ברורמן השקעות בע"מ, נעם ברורמן שירותי ניהול וייעוץ בע"מ, איילון פתרונות פיננסיים (2004) בע"מ ואיילון קרנות נאמנות בע"מ,(להלן: "קבוצת איילון"),לרבות בעלי שליטה ו/או בעלי עניין בה, מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או לבצע פעילות בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסיים ו/או בסחורות המוזכרים בסקירה זו (להלן: "הנכסים") עבור עצמה ו/או עבור לקוחותיה ו/או במסגרת אחרת. כן עשויה קבוצת איילון, לרבות בעלי שליטה ו/או עניין בה ו/או חברות שמי מאלה הינו בעל עניין בהן, בהתאם למגבלות הקבועות בדין, להתקשר בעסקאות ו/או להעניק שירותים לחברות הנזכרות במידע או חברות הקשורות אליהן, בין במישרין ובין בעקיפין.
אין בסקירה ו/או בנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, טקסט ו/או תמונות (להלן: "הסקירה") זו אלא הבעת דעה בלבד מתוך מטרת הבאת מידע כללי המתבסס על הידוע ביום פרסום הסקירה הגלוי והציבורי ו/או מקורות מידע אחרים אשר בעיני כותבי הסקירה ניתן להתייחס אליהם כאמינים אך המידע לא אומת בדרך עצמאית על ידי עורכי הסקירה ומשכך לא ניתן להיות ערבים לדיוק הפרטים שנכללו בה ו/או לשלמותה ובכלל זה לא ניתן להתחייב שבמידע לא ייכללו טעויות או שגיאות ויש לראות את הדברים הכתובים באופן מתאים וכמובן בכפוף לשינוים שחלו בזמן ממועד עריכת הסקירה ובכל מקרה אינה מהווה תחליף למידע המופיע בתשקיפי ההנפקה של הנכסים הרלוונטיים ו/או בדיווחים הנוגעים אליהם מכל מין וסוג שהוא.
מבלי לגרוע מכלליות האמור, כל האמור בסקירה זו עשוי להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת ואין לראות בסקירה כשלמה וכממצה, ובין השאר, בקשר לכל ההיבטים הנוגעים לנכסים הכללים או הספציפיים המוזכרים בה, במישרין ו/או בעקיפין ו/או על דרך ההפניה. כמובן שסקירה זו אינה מהווה הצעה של הנכסים ואינה מהווה הזמנה לרכשם ואין לראות בה כייעוץ ו/או שיווק בדבר כדאיות ההשקעה בה ו/או כהצעה או כשידול או כהמלצה, במישרין ו/או בעקיפין, לקנות ו/או למכור את הנכסים, ובכלל זה יחידות השתתפות של קרנות נאמנות בניהולו של מנהל הקרן מקבוצת, בשום אופן צורה ו/או דרך. עוד יצוין כי הנכסים המוזכרים בסקירה עשויים שלא להתאים לקורא הסקירה.
יודגש: סקירה זו אינה מביאה בחשבון את מטרות ההשקעה, המצב הכלכלי והצרכים הייחודיים של כל משקיע ויש לצורך בטרם קבלת החלטת השקעה כלשהי להתייעץ, ככל שנדרש, עם גורם ייעוץ מוסמך לרבות יועץ מס מוסמך בדבר השלכות המס של פעילות בנכסים או לראות סקירה זו כשיקול אחד במכלול. קבוצת איילון אינה מחויבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע ו/או בסקירה מראש או בדיעבד. על רקע כל האמור, קבוצת איילון לא תהא אחראית לכל נזק ו/או הפסד שייגרמו, למאן דהו, בדרך כלשהי, במישרין ו/או בעקיפין, כתוצאה מהסתמכות על הסקירה ו/או שימוש בה בדרך כלשהי.
אין לעשות שימוש בסקירה זו ללא רשות מפורשת בכתב מקבוצת איילון והיא אינה מיועדת אלא למי שהומצאה לו על ידי קבוצת איילון. כמו כן, נדגיש כי עליכם לבחון כל סקירה בפני עצמה ולראות האם היא נכנסת להגדרה של "עבודת אנליזה" כפי שהובאה לעיל, במידה והסקירה אכן מהווה עבודת אנליזה יש לוודא שהיא עומדת בדרישות ההוראה כאמור. לשימת לבכם, כיום הוראת האנליזה חלה גם לגבי ני"ע בחו"ל ולא רק לגבי ני"ע בארץ.